Rozmawiamy z pasażerami – ZTM Warszawa

Rozmawiamy z pasażerami

rozmawiamy z pasażerami

Trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian w komunikacji po otwarciu kolejnych stacji metra na Woli. Czy to wyjątkowa sytuacja? Nie. Zarząd Transportu Miejskiego często pyta mieszkańców Warszawy o zdanie.

Konsultacje społeczne prowadzimy przed wprowadzeniem ważnych dla pasażerów zmian w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego. To stały element pracy osób odpowiedzialnych za kształtowanie układu komunikacyjnego stolicy i najlepszy sposób na poznanie opinii warszawianek i warszawiaków. Żaden większy projekt Zarządu Transportu Miejskiego nie może się bez nich obejść. I to już od wielu lat. 

Spotkania przygotowywane przez Zarząd Transportu Miejskiego mają formę rozmowy. Siadamy przy stole, tłumaczymy i objaśniamy nasze propozycje oraz słuchamy mieszkańców. Zbieramy ich pomysły, uwagi i opinie. To nie jest tylko prezentacja projektu zmian – to dialog z pasażerami. Wspólnie wypracowujemy takie rozwiązania, które są najlepsze. Projektując układ komunikacyjny dla całego miasta ZTM musi uwzględniać potrzeby nie tylko małych społeczności, ale i aglomeracji. Musimy pamiętać o budżecie oraz o określonej liczbie pojazdów – autobusów, tramwajów, pociągów metra i SKM – którymi dysponuje stolica. Zarządu Transportu Miejskiego dąży do tego, aby wszyscy mieszkańcy Warszawy i gmin, do których dociera Warszawski Transport Publiczny, byli zadowoleni z komunikacji zbiorowej.

Konsultowaliśmy z pasażerami m.in. projekty zmian tras autobusów podczas budowy centralnego odcinka linii metra M2, po uruchomieniu nowego przystanku kolejowego Ursus-Niedźwiadek, po otwarciu nowej linii tramwajowej na ul. Powstańców Śląskich, po uruchomieniu tramwaju na Nowodwory czy wreszcie zmian po otwarciu trzech stacji metra na Targówek. To oczywiście tylko wybrane sprawy, o których rozmawialiśmy z mieszkańcami.

Po zakończeniu konsultacji powstaje raport. Podsumowujemy w nim opinie, pomysły i głosy pasażerów. Bierzemy również pod uwagę te zgłoszone do ZTM telefonicznie, mailowo i tradycyjną pocztą. W efekcie otrzymujemy rekomendacje mieszkańców i wyciągamy wnioski z konsultacji. Jeżeli tylko jest to możliwe, projekty są modyfikowane zgodnie z sugestiami, dzięki czemu możemy wdrożyć wypracowany wspólnie projekt, a pasażerowie mają realny wpływ na to, jakimi trasami będą jeździły autobusy i tramwaje.

Zachęcamy wszystkich do brania udziału w konsultacjach. Dla nas każdy głos jest ważny, liczy się każda opinia. Informacje o trwających i zakończonych konsultacjach znaleźć można na stronie urzędu miasta tutaj albo ZTM tutaj.

Ostatnia aktualizacja 10 lutego 2020