Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

aktualności

Zamknięcie podmiejskiej linii średnicowej

Zamknięcie podmiejskiej linii średnicowej

1 czerwca rozpoczął się kolejny etap modernizacji przystanku kolejowego Warszawa Stadion. W czasie robót została zamknięta podmiejska linia średnicowa. Pociągi nie kursują między Dworcem Wschodnim a Dworcem Śródmieście. Część pociągów SKM i KM jedzie innymi trasami. Pozostałe kursują na trasach skróconych. Uruchomiona została komunikacja zastępcza. Planowany termin zakończenia prac to 24 lipca. 

Przebudowa przystanku Warszawa Stadion wiąże się nie tylko z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, jak również z koniecznością gruntownej jego modernizacji. Przystanek zostanie przystosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Wybudowane zostaną windy i schody ruchome. Przebudowane zostaną perony, które zostaną zadaszone. Zmodernizowane będą również przejścia podziemne, a także tory na ponad 2-kilometrowym odcinku. Koszt inwestycji to ponad 64 mln zł (z budżetu państwa). Cały przystanek będzie gotowy w listopadzie bieżącego roku.

Organizacja ruchu pociągów SKM

Linia S1

Część pociągów tej linii (mniej więcej raz na godzinę) kursuje po torach dalekobieżnych, czyli przez Dworzec Centralny. W związku z tym nie zatrzymują się na przystankach: Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion. Pozostałe pociągi S1 mają skrócone trasy. Składy jadące z Pruszkowa dojeżdżają tylko do Dworca Zachodniego. Składy z Otwocka – tylko do Dworca Wschodniego.

Linia S2

Pociągi linii S2, tylko w godzinach porannych (od początku kursowania do ok. godz. 10.00) kursują na trasie Sulejówek Miłosna – Dworzec Gdański. Nie zatrzymują się na Dworcu Wschodnim. Dzięki temu pasażerowie z Sulejówka mają zapewniony bezpośredni dojazd do stacji metra. Mają również możliwość przesiadki do linii tramwajowych przy przystanku Warszawa ZOO. Ostatni pociąg z Sulejówka odjeżdża do Warszawy Gdańskiej o godz. 9.37. Ostatni pociąg z Dworca Gdańskiego odjeżdża o godz. 10.25.

W pozostałych godzinach kursują na trasie skróconej Sulejówek Miłosna – Dworzec Wschodni.

Informujemy, iż w związku z remontem torów na przystanku Warszawa Stadion od dnia 01.06. – 24.07.br., część kursów pociągów SKM realizowana jest przez Warszawę Centralną z pominięciem przystanków W-wa Ochota, W-wa Śródmieście, W-wa Powiśle i W-wa Stadion a pozostałe  kursy  skrócone zostały do Warszawy Zachodniej (odjazdy do Pruszkowa) i Warszawy Wschodniej (odjazdy do Otwocka i Sulejówka Miłosnej).

W godzinach 5:46 – 10:25 pociągi SKM linii S2 odjeżdżają z dworca Warszawa Gdańska (peron 2 ewentualnie peron 3) do Sulejówka Miłosnej.

Warszawa Zachodnia – linia S1

Pruszków – Otwock przez W-wę Centralną – peron 5

Otwock – Pruszków przez W-wę Centralną – peron 6

Warszawa Zachodnia  - Pruszków – peron 2 (w szczególnych przypadkach peron 3) - (trasa skrócona)

Warszawa Centralna – linia S1

Pruszków – Otwock - peron 1 (w szczególnych przypadkach 2)

Otwock – Pruszków – peron 4 (w szczególnych przypadkach 3)

Warszawa Wschodnia – linia S1 i S2

Linia S1

Pruszków – Otwock przez Warszawę Centralną – peron 5 (niektóre pociągi - peron 4)

Otwock – Pruszków przez Warszawę Centralną – peron 5 (niektóre pociągi  perony 1 i 4)

Szczegółowe informacje znajdują się w rozkładach jazdy SKM na dworcu Warszawa Wsch.

Warszawa Wschodnia – Otwock – peron 6 (trasa skrócona)

Linia S2

Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna – peron 7

 

Organizacja ruchu pociągów Kolei Mazowieckich

Pociągi jadące z kierunku zachodniego (Grodzisk Mazowiecki, Sochaczew, Radom) dojeżdżają tylko do Warszawy Zachodniej. Składy z kierunku wschodniego (Mińsk Mazowiecki, Otwock) docierają tylko do Dworca Wschodniego.

Nie kursują pociągi z kierunku Wołomina na Dworzec Wschodni. W związku z tym, pasażerowie z Zielonki Bankowej mogą korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej, którą dojadą do stacji Zielonka.

Przez Warszawę Centralną kursują niektóre pociągi ze Skierniewic, część składów z Dęblina, większość pociągów z Siedlec, a także pociągi przyspieszone kursujące przez dalekobieżną linię średnicową obecnie (część składów z Radomia, Łukowa, Siedlec, Skierniewic, Żyrardowa i Płocka).

Komunikacja zastępcza

Koleje Mazowieckie uruchomiły wahadłowe połączenia na trasie Warszawa Zachodnia – Warszawa Śródmieście. Pociągi kursują w godz. 4.30 – 0.00 z częstotliwością co ok. 15 minut w każdym kierunku.

ZTM uruchomił zastępczą linię autobusową ZS2 kursującą – w godz. 4.30-0.00 – na trasie: DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) - Kijowska - Targowa - Zamoyskiego - al. Zieleniecka - Rondo Waszyngtona - al. Poniatowskiego - most Poniatowskiego - Al. Jerozolimskie - E. Plater - DW. CENTRALNY.

W godzinach szczytu linia kursuje co 4 minuty, poza szczytem – co 8 minut a w soboty i święta – co 10 minut. Linia jest obsługiwana wyłącznie autobusami wielkopojemnymi.

Rozkład jazdy linii ZS2 znajduje się na stronie internetowej ZTM w zakładce "szukaj według linii" (należy pamiętać o wprowadzeniu odpowiedniej daty podróży).

Ponadto, do 10 czerwca dojazd ze Śródmieścia do Dw. Wschodniego zapewniają tramwaje linii 7 oraz 22.

Honorowanie biletów

W okresie trwania prac remontowych bilet Kolei Mazowieckich ważny na odcinku Warszawa Zachodnia - Warszawa Wschodnia upoważnia do przejazdu łączonego

- z wykorzystaniem pociągów Kolei Mazowieckich i:

 • autobusów linii zastępczej ZS2;
 • pociągów linii S1 jadących przez Dw. Centralny;
 • pojazdów innych linii autobusowych i tramwajowych na odcinku trasy pokrywającym się z trasą linii ZS2;
 • autobusów linii 127, 130, 158, 517 na odcinku DW. ZACHODNI - DW. CENTRALNY;

- na odcinku ograniczonym ważnością biletu KM.

W związku z brakiem obsługi pociągami podmiejskimi odcinka PKP ZIELONKA - PKP WARSZAWA REMBERTÓW w okresie trwania prac remontowych bilet Kolei Mazowieckich ważny na odcinku Zielonka - Warszawa Zachodnia zachowuje ważność:

 • w autobusach linii L17 na odcinku 11 LISTOPADA (Zielonka) - PKP ZIELONKA;
 • w autobusach linii 199 na odcinku PKP ZĄBKI - REMBERTÓW AON;
 • w autobusach linii 517 na odcinku DW. WILEŃSKI - DW. ZACHODNI;

- na odcinku ograniczonym ważnością biletu KM.

W przypadku korzystania z przejazdu łączonego linia SKM S1 lub S2 + linia zastępcza ZS2 lub pociągi Kolei Mazowieckich lub inne linie autobusowe i tramwajowe:

- bilet jednorazowy skasowany w pojeździe linii S1 lub S2 zachowuje ważność:

 • w pojeździe linii zastępczej ZS2 na całej długości trasy;
 • w pojeździe linii 127 na odcinku Dw. Zachodni - Centrum;
 • w pojeździe linii 130 na odcinku Dw. Zachodni - Dw. Centralny;
 • w pojeździe linii 158 na odcinku Dw. Zachodni - Rondo Waszyngtona;
 • w pojeździe linii 517 na odcinku Dw. Zachodni - Kijowska;
 • na linii metra na odcinku Dw. Gdański - Centrum;
 • w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinkach pokrywających się z trasami linii S1 i S2;
 • w pojazdach innych linii autobusowych i tramwajowych na odcinku trasy pokrywającym się z trasą linii zastępczej ZS2,

i odwrotnie.

- bilet 30-dniowy imienny ważny na jedną linię SKM S1 lub S2, zachowuje ważność:

 • w pojeździe linii zastępczej ZS2 na całej długości trasy;
 • w pojeździe linii 127 na odcinku Dw. Zachodni - Centrum;
 • w pojeździe linii 130 na odcinku Dw. Zachodni - Dw. Centralny;
 • w pojeździe linii 158 na odcinku Dw. Zachodni - Rondo Waszyngtona;
 • w pojeździe linii 517 na odcinku Dw. Zachodni - Kijowska;
 • na linii metra na odcinku Dw. Gdański - Centrum;
 • w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinkach pokrywających się z trasami linii S1 i S2;
 • w pojazdach innych linii autobusowych i tramwajowych na odcinku trasy pokrywającym się z trasą linii zastępczej ZS2.

Wszystkie bilety i ulgi ZTM są honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia oraz w pociągach wahadłowych Kolei Mazowieckich kursujących na trasie Warszawa Zachodnia – Warszawa Śródmieście.

Wszystkie bilety i ulgi ZTM są honorowane w pociągach spółek PKP Intercity (z wyłączeniem pociągów międzynarodowych zestawionych wyłącznie z wagonów sypialnych) oraz Przewozy Regionalne na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Zachodnia. Przejazd na podstawie ważnego biletu ZTM jest możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej, w kasownikach zlokalizowanych na stacjach PKP lub w bramce metra.

Informacje dla pasażerów

W najważniejszych miejscach, w dniach 1-3 oraz 6 czerwca, dyżurują informatorzy ZTM. Pracują w godz. 7-19. Można ich znaleźć:

- w rejonie Dworca Wschodniego – 3 osoby

- w rejonie Dworca Zachodniego – 3 osoby

- w rejonie Dworca Centralnego – 2 osoby

- na przystanku kolejowym Warszawa Rembertów – 1 osoba (tylko w godz. 7-10).

Informacje o zmianach w organizacji ruchu kolejowego pojawiły się na przystankach kolejowych. W pociągach SKM pojawiły się plakaty i ulotki informacyjne. Dodatkowo, w pociągach linii S2 kursujących rano na Dworzec Gdański emitowane są komunikaty głosowe o zmianie trasy. Komunikaty głosowe emitowane są także na dworcach: Wschodnim, Centralnym i Zachodnim.

W dniach 1 - 5 czerwca br., w godz. 7.00 - 19.00, w hali głównej Dworca Centralnego działa punkt informacyjny, w którym pasażerowie dowiedzą się o wszystkich zmianach związanych z zamknięciem odcinka linii średnicowej. Punkt ZTM jest zlokalizowany po prawej stronie hali, przy punkcie informacyjnym PKP INTERCITY (wejście na dworzec od Alej Jerozolimskich).

opublikowano 3 czerwca 2011r.
ostatnia aktualizacja 8 czerwca 2011r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Bezpiecznie w komunikacji

Bezpiecznie w komunikacji

Komunikacja miejska powinna być miejscem bezpiecznym, w którym każdy będzie się czuł dobrze. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dotyczących bezpieczeństwa. Powinni ich przestrzegać rodzice podróżujący z małymi dziećmi. Jeśli odpowiednio umieszczą wózek w przeznaczonym do tego miejscu i będą się stosować do poleceń wydawanych przez kierowców bądź motorniczych, to ich podróż upłynie bezpiecznie i spokojnie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską