Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

aktualności

Nowe logo Warszawskiego Transportu Publicznego – kampania informacyjna

Nowe logo Warszawskiego Transportu Publicznego – kampania informacyjna

Logo Warszawskiego Transportu Publicznego jest już na większości pojazdów stołecznej komunikacji. Znak, wyłoniony w drodze konkursu, nawiązuje do tradycyjnych warszawskich symboli. Nowe logo oznacza ujednolicenie oznaczenia środków transportu publicznego w stolicy.

Jak dotąd w Warszawie funkcjonowało wiele symboli dotyczących komunikacji. Widoczne były logotypy Zarządu Transportu Miejskiego, stołeczny znak promocyjny „Zakochaj się w Warszawie komunikacyjnej”. Na pojazdach widniał także herb stolicy oraz logotypy poszczególnych spółek transportowych. Od początku tego roku zastępuje je jeden, unifikujący znak. Z inicjatywą jego wprowadzenia wyszedł radny m.st. Warszawy i wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury i Inwestycji, Michał Bitner.

Logo Warszawskiego Transportu Publicznego przygotowało konsorcjum TypeThree (w jego skład wchodziła firma Type2 oraz studio Three Dots Type). Zwyciężyło ono w dwuetapowym konkursie zorganizowanym latem zeszłego roku przez ZTM we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. W pierwszym etapie udział wzięło aż 189 osób i firm. Przesłały one swoje portfolio, które były oceniane przez profesjonalne jury. Do drugiego etapu zaproszono pięciu wyselekcjonowanych finalistów. Przedstawili oni swoje propozycje głównego logo Warszawskiego Transportu Publicznego oraz jego odmian dla wybranych środków transportu. Twórcy znaku uznanego za najlepszy otrzymali nagrodę w wysokości 70 tys. zł. Zdaniem jury, wybrane logo doskonale identyfikuje „warszawskość” transportu publicznego i poszczególnych elementów całego systemu komunikacyjnego stolicy.

Logo stołecznego transportu publicznego to litera „t”, przypominająca kształtem warszawską syrenkę. Nawiązuje ono w ten sposób do tradycyjnego symbolu stolicy Polski, jednocześnie cechując się nowoczesną formą. Dzięki temu znak ten jest ponadczasowy i z pewnością bardzo długo się nie „zestarzeje”.

Symbol Warszawskiego Transportu Publicznego widnieje już na niemal wszystkich autobusach, pociągach metra i warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. W najbliższych dniach będzie także umieszczany na tramwajach. Pojawi się również na wiatach i słupkach przystankowych, kartach miejskich, biletach kartonikowych, biletomatach, stacjach roweru Veturilo, Punktach Obsługi Pasażerów, parkingach Parkuj i Jedź, a w sezonie letnim także na jednostkach pływających w ramach Warszawskich Linii Turystycznych.

Zmianie oznakowania pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego towarzyszy kampania informacyjna dotycząca nowego logo. Plakaty z symbolem pojawiły się w taborze, na tyłach autobusów i burtach tramwajów, w Punktach Obsługi Pasażerów, przy wejściach do metra, na wiatach i tablicach przystankowych oraz na parkingach P+R i na węzłach przystankowych. Zaplanowano także emisję specjalnych spotów informacyjnych na stronach internetowych przewoźników oraz na wyświetlaczach w pojazdach i na stacjach metra.

 

opublikowano 8 stycznia 2018r.
ostatnia aktualizacja 29 stycznia 2018r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Metro odkrywa Warszawę

Metro odkrywa Warszawę

Budowa metra to nie tylko wielkie wyzwanie inwestycyjne i szansa na wygodniejszy oraz sprawniejszy transport dla mieszkańców i gości stolicy. To także znakomita okazja do zajrzenia w głąb ziemi i wydobycia skarbów, które od wielu lat tam przechowuje. Budowa metra to przecież gruntowne przekopywanie Warszawy wzdłuż i wszerz, a więc gratka dla archeologów. Znalezione ostatnio szczątki prehistorycznego zwierzęcia to tylko jeden z wielu fragmentów przeszłości, odsłoniętych przez koparki. Co jeszcze udało się znaleźć podczas budowy warszawskiego metra? Co znalezione przedmioty mówią nam o historii Warszawy? więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską