Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

aktualności

Łatwiejszy dojazd do metra i do szkoły

Łatwiejszy dojazd do metra i do szkoły

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził 15 lutego kilka zmian w komunikacji autobusowej. Dzięki nim mieszkańcy ul. Obrońców Tobruku łatwiej dojadą do tramwaju i do metra a dzieci z Miasteczka Wilanów wygodniej dotrą do szkoły. Skorygowane zostały również trasy dwóch linii na Żoliborzu.

Linia 397

Mieszkańcy ul. Obrońców Tobruku zyskali jeszcze lepszy dojazd do stacji metra Stare Bielany. Kursującą tam linię 197 wzmocniła nowa linia 397.

Ul. Obrońców Tobruku, przy której nowe bloki mieszkalne wyrastają jak grzyby po deszczu, obsługiwała dotąd linia 197. Choć kursowała z wysoką częstotliwością (co 12 minut w godzinach szczytu), autobusy były coraz bardziej zatłoczone. Najbardziej obciążony odcinek jej trasy był między przystankiem Koło a stacją metra Stare Bielany. Dlatego na tym odcinku linię 197 wzmocniła nowa linia 397. Jej trasa jest następująca: KOŁO – ks. Janusza (powrót: Obozowa – Ciołka – Newelska – ks. Janusza) – ks. Bolesława – Obrońców Tobruku – Rudnickiego – Perzyńskiego – Żeromskiego – al. Zjednoczenia – METRO STARE BIELANY (powrót: Kasprowicza – Podczaszyńskiego – Marymoncka – al. Zjednoczenia). Dzięki nowej linii liczba kursów na ul. Obrońców Tobruku wzrosła z 5 do 8 w ciągu godziny w czasie szczytu.

Propozycja poprawy komunikacji na ul. Obrońców Tobruku została wypracowana w trakcie ubiegłorocznych konsultacji społecznych. Które były prowadzone w związku z planami zmian w komunikacji po uruchomieniu nowego odcinka trasy tramwajowej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich. 

Linia pierwotnie miała zostać uruchomiona już we wrześniu ubiegłego roku. Plany te pokrzyżowały przedłużające się prace na ul. Marymonckiej związane z budową kolektora burakowskiego. Problemem stał się brak możliwości skrętu w lewo z ul. Podczaszyńskiego w ul. Marymoncką.  Autobusy linii 397 muszą skorzystać z tej relacji, aby jadąc na Koło, podjechać na ten sam przystanek Metro Stare Bielany, z którego odjeżdża linia 197.

Linia 323

ZTM uruchomił również nową linię autobusową 323. Dzięki niej uczniowie szkoły przy ul. Uprawnej, którzy mieszkają w Miasteczku Wilanów, mogą wygodnie dojechać na lekcje.

Linia kursuje na trasie: POWSINEK – Przyczółkowa – Vogla – Branickiego – al. Rzeczypospolitej – OŚ KRÓLEWSKA.

Co ważne, rozkład kursowania linii został dostosowany do godzin rozpoczęcia lub zakończenia lekcji. Na przystanek Powsinek 03, znajdujący się przy szkole autobusy przyjeżdżają o godz.: 7.46, 8.36, 12.36, 13.06, 14.06 i 15.11. Odjeżdżają o godz.: 8.20, 12.45, 13.50, 14.55 i 15.40.

Linie 205 i 221

ZTM wprowadził też zmiany w komunikacji autobusowej na Żoliborzu. Skorygowane zostały trasy linii 205 oraz 221. Dzięki temu obsługa komunikacyjna osiedla Żoliborz Artystyczny uległa znaczącej poprawie.  

Podstawowym zadaniem linii 221 był dowóz mieszkańców osiedli położonych przy ul. Rydygiera oraz ul. Przasnyskiej do najbliższego węzła przesiadkowego, czyli do Dworca Gdańskiego. Linia dojeżdżała do cmentarza wojskowego na Powązkach. Dlatego nie było możliwości obsłużenia osiedli położonych na południe od ul. Rydygiera. Jej trasa została więc skorygowana i od 15 lutego linia kursuje jednokierunkowo od ul. Rydygiera trasą: Przasnyska – Duchnicka – Powązkowska – Krasińskiego – Przasnyska i z powrotem ul. Rydygiera do Dw. Gdańskiego. Na tej trasierównież uruchomiono nowy przystanek Pl. Niemena. Dzięki zmianie, zmniejszyła się droga dojścia do przystanków dla mieszkańców pobliskich osiedli.

Dodatkowo, żeby na ul. Przasnyskiej utrzymać połączenie autobusowe dwukierunkowe, skorygowana została również trasa linii 205. Linia ta dojeżdżała z Gwiaździstej do ronda Radosława. Została jednak wydłużona i kursuje ulicami: Rydygiera, Przasnyską i Krasińskiego do pętli na Powązkach Wojskowych. Podjazdy do ronda Radosława zostają w dalszym ciągu utrzymane. Są jednak realizowane już poza godzinami porannego szczytu, w godzinach funkcjonowania centrum handlowego Arkadia.

opublikowano 29 stycznia 2016r.
ostatnia aktualizacja 15 lutego 2016r.

zaplanuj podróż

kalandarz
Zobacz nową stronę Warszawskiego Transportu Publicznego! Zobacz nową stronę Zarządu Transportu Miejskiego! RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Bezpiecznie w komunikacji

Bezpiecznie w komunikacji

Komunikacja miejska powinna być miejscem bezpiecznym, w którym każdy będzie się czuł dobrze. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dotyczących bezpieczeństwa. Powinni ich przestrzegać rodzice podróżujący z małymi dziećmi. Jeśli odpowiednio umieszczą wózek w przeznaczonym do tego miejscu i będą się stosować do poleceń wydawanych przez kierowców bądź motorniczych, to ich podróż upłynie bezpiecznie i spokojnie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską