Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

inwestycje

inwestycje zrealizowane

Modernizacja Pętli Autobusowej przy Dworcu Wschodnim

Modernizacja Pętli Autobusowej przy Dworcu Wschodnim

Imponująca pętla autobusowa, jaka powstała przy ul. Lubelskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie kolejowego Dworca Wschodniego, jest już gotowa. Będą z niej korzystały nie tylko autobusy komunikacji miejskiej, ale również podmiejskiej i międzymiastowej. Pierwsze wjadą na nią już 29 maja.

Pętla powstała po południowej stronie torów kolejowych, w rejonie ulic: Lubelskiej, Skaryszewskiej i Bliskiej. Jej projektowanie rozpoczęło się w styczniu 2011 roku. Projektantem zostało konsorcjum, którego liderem była firma Mott MacDonald Polska. Projekt, który kosztował ok. 316 tys. zł, był gotowy we wrześniu tego samego roku. W tym samym miesiącu uzyskano pozwolenie na budowę, którą rozpoczęto miesiąc później. Przetarg wygrała firma STRABAG.

Co warto podkreślić – inwestycja, która kosztowała ok. 14 mln zł, została zakończona w terminie. Wszystkie prace budowlane wykonane zostały zgodnie z harmonogramem i zakończone w maju bieżącego roku. Po wszystkich odbiorach uzyskano prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Dzięki temu 29 maja wjadą na nią pierwsze autobusy.

Pętla składa się z 5 peronów. Jest w całości zadaszona. Konstrukcja dachu opiera się na stalowych słupach. Przykryta jest specjalną, lekką membraną z włókien sztucznych. Membrana będzie pasażerów chronić przed opadami, a w czasie upałów pozwoli im również uciec przed słońcem. Co ciekawe, podobne zadaszenia zostały zastosowane na stadionach piłkarskich w Warszawie i Poznaniu.

Na terenie pętli znajduje się również parterowy, przeszklony budynek o powierzchni ok. 150 m. kw. Znajduje się w nim m.in. Punkt Obsługi Pasażerów Zarządu Transportu Miejskiego z dwoma stanowiskami kasowymi. Warto wspomnieć, że jest to pierwszy POP na prawym brzegu Wisły. W budynku znajduje się także kasa, w której będzie można kupić bilety na przejazdy międzymiastowe. Oprócz tego jest tam także miejsce pełniące rolę poczekalni, pomieszczenia socjalne dla pracowników oraz toalety publiczne. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Oprócz wspomnianego już zadaszenia, przy budowie pętli zastosowane zostało jeszcze jedno innowacyjne rozwiązanie. Obok pętli powstały podziemne komory drenażowe, które rozsączają wody opadowe do gruntu. Takie rozwiązanie przynosi duże korzyści dla środowiska naturalnego.

Nowa pętla będzie spełniać funkcję węzła przesiadkowego z kolei do transportu miejskiego lub regionalnego. Każdej doby obsłuży ok. 112 kursów autobusów miejskich i ok. 170 podmiejskich i międzymiastowych. Będą z niej korzystali m.in. przewoźnicy, którzy wyruszali ze zlikwidowanego niedawno dworca Warszawa Stadion, czyli m.in. PKS Białystok, Garwolin, Przemyśl czy Siedlce. Pętla jest przygotowana do tego, by w ciągu godziny obsłużyć maksymalnie nawet 40 autobusów.

Nowa pętla będzie miała również duże znaczenie w czasie zbliżających się mistrzostw Euro 2012. Dzięki dogodnej lokalizacji, w pobliżu Stadionu Narodowego, kibice z Polski, którzy wysiądą tam z autobusów, będą mogli szybko dojść do areny piłkarskich zmagań.

 

Dworzec Wschodni_Lubelska Dworzec Wschodni_Lubelska Dworzec Wschodni_Lubelska

opublikowano 20 lutego 2012r.
ostatnia aktualizacja 30 maja 2012r.

zaplanuj podróż

kalandarz
kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Bilety dostępne niemal wszędzie

Bilety dostępne niemal wszędzie

Obecnie kupić bilety kartonikowe lub doładować Warszawską Kartą Miejską można niemal na każdym kroku. Na stołecznych ulicach stoi coraz więcej automatów biletowych, w bardzo wielu pojazdach komunikacji miejskiej można spotkać biletomaty mobilne, a tradycjonaliści w dalszym ciągu mogą wybrać się do saloniku prasowego lub jednego z Punktów Obsługi Pasażerów. Najnowszy numer iZTM poświęcamy sieci sprzedaży biletów.  więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską