informacje prasowe - informacje - ZTM Warszawa

Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Co wiemy o pasażerach Warszawskiego Transportu Publicznego?

Co wiemy o pasażerach Warszawskiego Transportu Publicznego?

Jaki jest typowy pasażer Warszawskiego Transportu Publicznego? Od jak dawna korzysta z komunikacji miejskiej? Co jest dla niego najważniejsze w codziennych dojazdach autobusami, tramwajami, pociągami SKM i metrem? Na te pytania odpowiedzi udzieliły badania zwyczajów i potrzeb podróżnych warszawskiej komunikacji publicznej.

Respondenci byli stałymi użytkownikami stołecznego transportu publicznego. Niemal 7 na 10 przepytanuch osób korzystała z komunikacji miejskiej co najmniej cztery razy w tygodniu, w tym 38 proc. - codziennie lub prawie codziennie. Zdecydowana większość pytanych (93 proc.) jeździ transportem zbiorowym w Warszawie ponad 5 lat. 13 proc. respondentów stanowiły osoby korzystające z ulgowych przejazdów, a z darmowych - 7 proc.

Jak wywnioskować można z odpowiedzi udzielanych przez respondentów, dla podóżnych najważniejszymi aspektami w komunikacji miejskiej są punktualność, szybkość dotarcia do celu i częstotliwość kursowania pojazdów. Również wygoda oraz krótki czas przejazdu są priorytetowe dla pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego.

Jako mocne strony warszawskiej komunikacji miejskiej najczęściej wskazywane były: kultura prowadzących, bezpieczeństwo, oferta biletowa, łatwość i szybkość dotarcia do celu oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozytywnie została oceniona także jakość obsługi w Punktach Obsługi Pasażerów (średnia ocena 4,4 na 5). Podobnie było z lokalizacją parkingów P+R oraz stref postojowych K+R (Kiss and Ride).

W badaniach przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego udział wzięło łącznie 1058 respondentów, w tym 948 mieszkających w Warszawie, 88 zamieszkujących miejscowości podwarszawskie oraz 22 z miejscowości ościennych, ale regularnie korzystających z komunikacji miejskiej w Warszawie. Wywiady były prowadzone w domach respondentów (CAPI in-home) od 11 czerwca do 6 lipca 2018 r.

Więcej na temat badań - tutaj.

opublikowano 8 sierpnia 2018r.
ostatnia aktualizacja 8 sierpnia 2018r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Zakochaj się w Warszawie razem z WTP

Zakochaj się w Warszawie razem z WTP

A gdyby tak rzucić wszystko i ruszyć …nie, nie w Bieszczady a w podróż po Warszawie, choćby na kilka godzin, w jedno letnie popołudnie? Oczywiście, najlepiej wykorzystać do tego Warszawski Transport Publiczny. Jeśli ktoś myśli, że już wszystko w stolicy widział i zwiedził i nic go nie zaskoczy, to jest w błędzie. Im dłużej będziemy podróżować po kolejnych dzielnicach, tym więcej fantastycznych miejsc odkryjemy. Dla wszystkich, którzy lubią rywalizować i przy okazji sprawdzać swoją wiedzę, mamy znakomitą wiadomość. Tego lata można wziąć udział w Warszawskiej Grze Komunikacyjnej i podróżując - jednocześnie zwiedzać. W najnowszym numerze iZTM przedstawiamy zasady uczestnictwa w tej zabawie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską