Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Bilety można kupić prawie wszędzie

Bilety można kupić prawie wszędzie

Sieć sprzedaży biletów jest niezwykle rozbudowana. Automaty biletowe stoją na każdym rogu. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy tylko włączyć telefon oraz ściągnąć i zainstalować specjalną aplikację. To bardzo prosty i wygodny sposób płacenia
za przejazdy komunikacją miejską.

Bilety można także w dalszym ciągu nabywać w pojazdach komunikacji miejskiej. Systematycznie przybywa pojazdów wyposażonych w automaty mobilne. Obecnie, w autobusach i tramwajach jest już około 1900 tego typu urządzeń.

Niedługo mobilnych automatów biletowych będzie więcej. Spółka Tramwaje Warszawskie ogłosiła przetarg, w wyniku którego wszystkie tramwaje, zarówno niskopodłogowe, jak i te starszego typu, zostaną wyposażone w takie urządzenia. To znacznie ułatwi życie pasażerom, którzy kupić bilet mogą także w tramwaju lub autobusie. Wystarczy, że wsiądą do pojazdu komunikacji miejskiej i odnajdą żółty biletomat.

Zawsze jednak lepiej wcześniej zadbać o kupno biletu. Koniecznie należy pamiętać, że brak możliwości dokonania tego w mobilnych automatach nie zwalnia pasażera z odpowiedzialności za przejazd „na gapę”. Sprzedaż biletów w pojazdach jest jedynie uzupełnieniem stacjonarnej sieci sprzedaży, która jest stale rozbudowywana i coraz lepiej dostępna dla warszawiaków i przyjezdnych.

Gdzie można zatem kupić bilet, zanim wyruszymy w podróż komunikacją miejską? Zarząd Transportu Miejskiego oferuje w tym przypadku bardzo wiele możliwości. Przede wszystkim, na warszawskich ulicach można spotkać coraz więcej stacjonarnych automatów biletowych. Już jest ich blisko 720 (obsługiwanych przez firmy ASEC S.A. i Mennica Polska S.A.

W celu rozwijania sieci stacjonarnych biletów Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił zasady współpracy w ramach systemu otwartego i firmy, które spełnią niezbędne wymagania będą mogły przystąpić do instalowania automatów. Nawiązanie współpracy z ZTM będzie możliwe dla każdego podmiotu zainteresowanego uczestnictwem w systemie otwartym, akceptującego treść umowy oraz spełniającego wymagania w zakresie funkcjonalności stacjonarnych automatów biletowych. To kolejny krok ZTM w powiększaniu sieci sprzedaży biletów, tak aby były one jeszcze dostępniejsze dla pasażerów.

W biletomatach stacjonarnych dostępne są: wszystkie bilety kartonikowe (czasowe, jednorazowe przesiadkowe, krótkookresowe), bilety długookresowe imienne kodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej, zintegrowanej karcie bankowej wydawanej przez PKO BP, Elektronicznej Legitymacji Studenckiej, Elektronicznej Legitymacji Doktoranckiej oraz na innych nośnikach dopuszczonych do użytku przez ZTM.

Za transakcję można zapłacić kartą płatniczą, a jeśli chcemy użyć gotówki i nie mamy odliczonej kwoty, również nie musimy się przejmować. Automat wydaje resztę.

Warto również pamiętać, że we wszystkich stacjonarnych urządzeniach oraz w większości mobilnych biletomatów, można przedłużyć ważność e-hologramu, wgrywanego na Warszawską Kartę Miejską - instrukcję, jak skorzystać z tej możliwości można znaleźć na filmie:

Można również zawsze kupić bilet (lub doładować Warszawską Kartę Miejską) w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM lub kiosku (saloniku prasowym). Obecnie w Warszawie funkcjonuje 21 POP-ów (pełna lista dostępna jest na stronie internetowej ZTM), wliczając w to niedawno otwarty Punkt Obsługi Pasażerów przy stacji metra Politechnika.

Bilety można także kupić w  kioskach i salonikach prasowych, należących do różnych sieci – takich punktów jest w Warszawie blisko 1500.

Warto również dodać, że coraz popularniejsze jest nabywanie biletów komunikacji miejskiej on-line oraz przez urządzenia mobilne. Oba kanały sprzedaży różnią się od siebie ofertą (przy zakupie on-line trzeba mieć już wcześniej spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską), jak też sposobami postępowania z już zakupionymi biletami.

opublikowano 12 grudnia 2017r.
ostatnia aktualizacja 13 grudnia 2017r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Metro zmienia Warszawę

Metro zmienia Warszawę

Metro ma „właściwości miastotwórcze”. Dzielnice Warszawy, do których dociera, rozwijają się szybciej, przyciągają biznes i nowych mieszkańców. Tak było na Ursynowie i Bielanach, to samo dzieje się na Woli oraz Pradze, dlatego naszym Czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć, co zmieniło się w stolicy po wybudowaniu centralnego odcinka II linii metra. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską