Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Od 1 września podróż za jeden uśmiech

Od 1 września podróż za jeden uśmiech

Od piątku, 1 września br. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów podróżują komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie kart ucznia.  

- Nasi uczniowie już nie muszą kupować i kasować biletów, mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie. Zyskają na tym domowe budżety, skorzystają też inni użytkownicy dróg. Przed wprowadzeniem tego rozwiązania z komunikacji korzystało ponad 45 tys. spośród 151 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Tymczasem do końca sierpnia wydaliśmy już ponad 120 tys. kart ucznia - mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. 

Bezpłatne przejazdy - od 1 września 2017 r. - przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych placówkach oświatowych, zlokalizowanych poza granicami Stolicy. Uprawnienie jest wgrywane na cały okres pobytu dziecka w szkole (nie dłuższy niż 4 lata) i obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy.

- Karty ucznia już od najmłodszych lat będą kreowały pozytywne zachowania komunikacyjne i przyzwyczają najmłodszych do korzystania z publicznych środków transportu. Chcemy, żeby w przyszłości pasażerowie, którzy dziś są dziećmi, również stawiali na ekologiczną komunikację miejską - mówi Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Uchwała o zmianie systemu ulg i przyznaniu prawa do bezpłatnych przejazdów uczniom szkół podstawowych i gimnazjów została podjęta przez Radę m.st. Warszawy 6 kwietnia br.

Komunikacja miejska pełni kluczową rolę w systemie transportowym i jest najchętniej wybieranym przez warszawiaków środkiem transportu. Autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM przewożą rocznie ponad miliard pasażerów. Wiodąca rola transportu zbiorowego w obsłudze codziennych podróży wymaga zapewnienia wysokiej konkurencyjności w stosunku do samochodów. Miasto dąży do tego by udział komunikacji miejskiej w obsłudze wszystkich podróży wykonywanych w Warszawie wzrósł do 65 proc., chce zmniejszyć liczbę prywatnych aut wyjeżdżających codziennie na ulice oraz ograniczyć emisje zanieczyszczeń.

opublikowano 31 sierpnia 2017r.

zaplanuj podróż

kalandarz
kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Odkorkuj się i jedź

Odkorkuj się i jedź

Każdy kierowca dobrze wie, co to znaczy stać w korku. Minuty mijają, wskazówki zegarka tykają „coraz głośniej”, a kolumna samochodów przesuwa się powolutku w kierunku kolejnych świateł. Spóźnienie do pracy, do lekarza czy na spotkanie jest w takiej sytuacji niemal pewne, a przecież, po dojechaniu na miejsce, trzeba jeszcze gdzieś zaparkować auto w centrum miasta. Nerwy, hałas, spaliny - tego wszystkiego można uniknąć, wybierając komunikację miejską. Tylko co zrobić, jeśli się mieszka poza Warszawą? W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są parkingi "Parkuj i Jedź", które istnieją w stolicy już dziesięć lat. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską