Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Weekend z budżetem partycypacyjnym

Weekend z budżetem partycypacyjnym

W niedzielę, 14 stycznia, w godz. 11.00-16.00 (Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56) odbędzie się warszawski maraton pisania projektów do budżetu partycypacyjnego. Wezmą w nim udział m.in. pracownicy ZTM. Dzień wcześniej, w sobotę, 13 stycznia, maratony pisania projektów odbędą się w kilku dzielnicach.

- Coraz więcej warszawiaków chce się angażować w życie naszego miasta. Doceniamy to i wspieramy, udostępniając narzędzia pozwalające współdecydować mieszkańcom o przyszłości stolicy. Konsultacje społeczne, inicjatywa lokalna czy budżet partycypacyjny – to sposoby na udoskonalenie najbliższego otoczenia, osiedla czy całego miasta. Warszawiacy mają potencjał, są kreatywni, aktywni i jestem przekonana, że dobrze wykorzystają blisko 65 milionów złotych, które są do ich dyspozycji w kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Maratony pisania projektów mają na celu ułatwienie mieszkańcom Warszawy pisania własnych projektów dotyczących zmian, których chcieliby dokonać w stolicy. Podczas wydarzenia warszawiacy skorzystają z pomocy pracowników urzędu, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące budżetu partycypacyjnego oraz pomogą przygotować opis i kosztorys pomysłu. W maratonach swoja obecność potwierdzili przedstawiciele urzędów dzielnic m.in.: wydziałów infrastruktury, ochrony środowiska oraz jednostek miejskich, m.in.: Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Zieleni, Zarządu Oczyszczania Miasta.

- Codziennie dostrzegamy możliwości poprawy najbliższego otoczenia. Przychodzą nam do głowy pomysły na zmiany w okolicy. Wszystkich, którzy chcieliby te pomysły przekuć na konkretne projekty zapraszamy do udziału w maratonie! Liczymy na obecność mieszkańców Warszawy, zarówno tych, którzy jeszcze poszukują inspiracji, jak i tych, którzy mają już konkretne pomysły, ale potrzebują wsparcia przy ich dopracowaniu – mówi Justyna Piwko, koordynatorka warszawskiego budżetu partycypacyjnego.

Maraton pisania projektów to również świetna okazja, aby wspólnie z innymi mieszkańcami zastanowić się czego brakuje w najbliższej okolicy i co należałoby ulepszyć. Swoje pomysły będzie można przekuć na konkretne projekty podczas trwających warsztatów. Jeden z nich będzie poświęcony przygotowaniu projektów dotyczących ożywiania osiedlowych podwórek. Możliwość przygotowania i skonsultowania swojego pomysłu to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na uczestników maratonu. Mieszkańcy będą mogli również posłuchać różnych wystąpień. Dariusz Bartoszewicz, varsavianiasta, opowie o tym, jak zmieniała się Warszawa dzięki zaangażowaniu mieszkańców stolicy od czasów powojennych aż do dziś.

Program warszawskiego maratonu pisania projektów:

11:00 – Otwarcie maratonu – Krzysztof Mikołajewski, Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy,

11:30 – Jak zgłosić pomysł do budżetu partycypacyjnego? – Justyna Piwko, koordynatorka budżetu partycypacyjnego w Warszawie,

12:15 – Zespół wespół, czyli o partycypacji kiedyś i dziś – Dariusz Bartoszewicz, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego,

13:00 – Budżet partycypacyjny a projektowanie krajobrazu miasta – Krzysztof Herman, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego,

13:35 – Przestrzeń dla Twoich działań – Miejsca Aktywności Lokalnej – Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy,

14:00 – I Ty możesz przygotować miasto na zmianę klimatu – Wojciech Szymalski, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

14:30 – Drogowy budżet partycypacyjny (przykłady i inspiracje) – Mikołaj Pieńkos, Zarząd Dróg Miejskich

15:15 – konkurs z nagrodami

16:00 – zakończenie maratonu

Warsztat:

13:00 - 15:00 – Jak z sąsiadami napisać projekt dotyczący wspólnego podwórka? -Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

Zostały już tylko niecałe dwa tygodnie, aby zgłosić swój pomysł do budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły do 22 stycznia.

Jakie pomysły można zgłaszać?

Pomysły mogą dotyczyć tylko tych zadań, którymi na co dzień zajmuje się urząd dzielnicy czy jednostki miejskie (np. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Zieleni, Zarząd Oczyszczania Miasta). Katalog zadań obejmuje wiele obszarów, m.in. sport, rekreację, edukację, kulturę, komunikację, ochronę środowiska, pomoc społeczną, przestrzeń publiczną, zieleń miejską a także działania interdyscyplinarne.

W jaki sposób?

• internetowo - poprzez stronę app.twojbudzet.um.warszawa.pl

• papierowo - formularz do pobrania w urzędzie dzielnicy należy złożyć osobiście albo listownie na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2019”.

Zachęcamy też do kontaktu z koordynatorami ds. budżetu partycypacyjnego

Powiększ zdjęcie

opublikowano 12 stycznia 2018r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Jaki był 2018 rok w komunikacji miejskiej?

Jaki był 2018 rok w komunikacji miejskiej?

Koniec roku nastraja do refleksji i skłania do podsumowań. Mijających 12 miesięcy przyniosło wiele wydarzeń ważnych dla stołecznej komunikacji: Warszawski Transport Publiczny zyskał nowe logo, na ulice wyjechały nowoczesne autobusy o napędzie hybrydowym i gazowym, a pasażerowie mogą taniej podróżować po aglomeracji dzięki Biletom Metropolitalnym i zmianom w Karcie Warszawiaka. Działo się dużo, dlatego postanowiliśmy przypomnieć Państwu, jak mijał komunikacyjnie rok 2018. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską