Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

aktualności

Podmiejska średnica bez pociągów

Podmiejska średnica bez pociągów

W związku z pracami prowadzonymi przez Polskie Linie Kolejowe, w dniach 29.06 – 01.09 br., będzie zamknięta podmiejska linia średnicowa na odcinku od Warszawy Zachodniej do Warszawy Wschodniej. Spowoduje to duże zmiany w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich.

 

 

Organizacja ruchu kolejowego

W czasie zamknięcia dopuszczony jest jedynie ruch wahadłowy na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Śródmieście.

za_skm2_320

W czasie wyłączenia pociągi kursują zasadniczo po torach dalekobieżnych. Większość pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich dojeżdża jedynie do Dworca Zachodniego i Dworca Wschodniego. Przez Dworzec Centralny kursują jedynie wybrane pociągi KM (w tym pociągi linii lotniskowej KML).

Zmiany w kursowaniu pociągów SKM

Linia S1 jest podzielona na trzy linie:

S1 – kursującą na odcinku Warszawa Śródmieście – Warszawa Ursus,

S10 – kursującą na odcinku Warszawa Wschodnia – Otwock i

S11 – kursującą uzupełniająco na odcinku Warszawa Zachodnia – Pruszków.

Linia S2 została podzielona na dwie linie:

S2 – kursującą między Lotniskiem Chopina a Dworcem Śródmieście (w tym 2 kursy skrócone tylko do odcinka Warszawa Śródmieście Warszawa Zachodnia) i

S20 – kursującą na odcinku Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna (W czasie dwóch pierwszych weekendów lipca – 6-7.07 i 13-14.07 – w związku z dodatkowymi pracami torowymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna, w czasie których zamknięty zostanie jeden tor, pociągi linii S20 będą kursować wyłącznie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Rembertów. Pozostały odcinek będzie obsługiwany przez pociągi Kolei Mazowieckich).

Linie S1 i S2 stanowią połączenia wahadłowe między Dworcem Zachodnim a Dworcem Śródmieście. Każda z tych linii kursuje osobnym torem (S1 po torze południowym, S2 po torze północnym) co ok. 30-40 minut.

Pociągi z Dworca Wschodniego odjeżdżają z peronu 6 (pociągi rozpoczynające bieg na stacji W-WA WSCHODNIA w kierunku stacji OTWOCK i DĘBLIN, w tym linia S10) oraz 7 (pociągi rozpoczynające bieg na stacji W-WA WSCHODNIA w kierunku stacji SULEJÓWEK MIŁOSNA, MIŃSK MAZOWIECKI, SIEDLCE, w tym linia S20).

A z Dworca Zachodniego z peronu 2 (pociągi wahadłowe - linie S1 i S2 do stacji W-WA ŚRÓDMIEŚCIE) oraz 3 (pociągi wahadłowe linii S2 do stacji W-WA LOTNISKO CHOPINA i pociągi wahadłowe linii S1 do stacji W-WA URSUS - uwaga, wyjątkowo pociąg może zostać podstawiony na peron 4 dlatego prosimy o uważne słuchanie komunikatów).

Zastępcza komunikacja tramwajowa

Pasażerowie pociągów mogą korzystać z regularnych linii tramwajowych, których trasy pokrywają się z linią średnicową, czyli: 7, 8, 9, 22 i 24.

Żeby maksymalnie wzmocnić komunikację tramwajową między Dworcem Wschodnim a pl. Zawiszy, uruchomione zostały także dwie nowe linie tramwajowe: 45 i 77.

Linia 77 kursuje na trasie: BANACHA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Kijowska – DWORZEC WSCHODNI. Tramwaje podjeżdżają na przystanki co 10 minut w godz. szczytu, co 15 minut poza szczytem i w soboty a co 20 minut w dni świąteczne.

za_skm4_320

Linia 45 dodatkowo wzmacnia komunikację w ciągu al. Jerozolimskich, ale tylko w dni powszednie w godzinach szczytu. Kursuje z częstotliwością co 10 minut na trasie: WIATRACZNA – Al. Jerozolimskie – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

za_skm5_320

Zawieszone za to zostało kursowanie linii 25.

Zastępcza komunikacja autobusowa

Pasażerowie, podobnie jak w przypadku tramwajów, mają do dyspozycji liczne regularne linie autobusowe, które kursują wzdłuż linii średnicowej: 117, 127, 128, 158, 175, 517 i 521.

Uruchomiona została nowa linia 313, która umożliwia pasażerom, w dni powszednie w godzinach szczytu, dojazd do centrum Warszawy z Dworca Wschodniego. Autobusy tej linii odjeżdżają z pętli od strony ul. Lubelskiej. Linia kursuje z częstotliwością co 10 minut na trasie: DW. WSCHODNI (Lubelska) – Skaryszewska – Targowa –  Kłopotowskiego – Jagiellońska – al. Solidarności – – Marszałkowska – pl. Konstytucji - Waryńskiego - METRO POLITECHNIKA.

za_skm3_320_01

Zmieniona została także trasa linii zastępczej ZS1. Jej nowa trasa prowadzi ulicami: PKP PRUSZKÓW – Sienkiewicza – Powstańców – al. Wojska Polskiego – Bohaterów Warszawy – Warszawska – Keniga – Wojciechowskiego – Traktorzystów – URSUS-RATUSZ. Dzięki temu pasażerowie z Pruszkowa i Piastowa mogą dojechać do pociągu SKM linii S1.

za_skm1_320_01

Honorowanie biletów

- Utrzymane zostają wszystkie zasady związane z honorowaniem biletów obowiązujące w czasie budowy przystanku Warszawa Ursus Niedźwiadek na linii Warszawa – Skierniewice.

- Ważne bilety ZTM i KM honorowane są w pociągach PKP IC (wyłącznie w wagonach klasy II) oraz Przewozów Regionalnych na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia. Pasażer może zająć wolne miejsce siedzące tylko do czasu zgłoszenia się podróżnego posiadającego bilet z miejscówką.

- Bilety ZTM są honorowane w pociągach KM kursujących między stacjami Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia p. Warszawę Centralną.

- W przypadku korzystania z przejazdów łączonych obejmujących skrócone linie SKM, bilet jednorazowy skasowany w jedym ze środków transportu zachowuje ważność w pozostałych środkach transportu, których trasa pokrywa się z przebiegiem linii (dotyczy to również pociągów KM, PKP IC oraz Przewozów Regionalnych na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia).

- Bilety KM są honorowane w wahadłowych pociągach SKM linii S1, S2 i S11 na całej trasie, a także w autobusach i tramwajach, których trasy pokrywają się z odcinkiem linii średnicowej Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia (ciąg ulic: Dw. Wschodni - Kijowska - Targowa - al. Zieleniecka - most Poniatowskiego - Aleje Jerozolimskie - Grójecka - Grzymały-Sokołowskiego / Niemcewicza / Aleje Jerozolimskie - Dw. Zachodni) oraz w autobusach linii 313 na całej trasie.

- W dniach 6-7.07 oraz 13-14.07, w związku z dodatkowymi pracami torowymi na odcinku Warszawa Rembertów – Warszawa Sulejówek Miłosna, bilety ZTM będą honorowane, na odcinku Warszawa – Sulejówek Miłosna, w pociągach KM obsługujących linię siedlecką.

Rozkłady jazdy linii SKM w czasie zamknięcia podmiejskiej linii średnicowej

opublikowano 18 czerwca 2013r.
ostatnia aktualizacja 31 lipca 2013r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Płacisz mniej, jedziesz dalej!

Płacisz mniej, jedziesz dalej!

Aglomeracja działa. Już od 1 września, dzięki decyzji stołecznych radnych łatwiej będzie dojeżdżać do Warszawy mieszkańcom okolicznych gmin, a warszawiacy będą mogli taniej wybrać się na wycieczkę w atrakcyjne turystycznie zakątki Mazowsza. O zaletach decyzji Rady m.st. Warszawy opowiada wiceprezydent Renata Kaznowska. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską