Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

aktualności

Podmiejska średnica bez pociągów

Podmiejska średnica bez pociągów

W związku z pracami prowadzonymi przez Polskie Linie Kolejowe, w dniach 29.06 – 01.09 br., będzie zamknięta podmiejska linia średnicowa na odcinku od Warszawy Zachodniej do Warszawy Wschodniej. Spowoduje to duże zmiany w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich.

 

 

Organizacja ruchu kolejowego

W czasie zamknięcia dopuszczony jest jedynie ruch wahadłowy na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Śródmieście.

za_skm2_320

W czasie wyłączenia pociągi kursują zasadniczo po torach dalekobieżnych. Większość pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich dojeżdża jedynie do Dworca Zachodniego i Dworca Wschodniego. Przez Dworzec Centralny kursują jedynie wybrane pociągi KM (w tym pociągi linii lotniskowej KML).

Zmiany w kursowaniu pociągów SKM

Linia S1 jest podzielona na trzy linie:

S1 – kursującą na odcinku Warszawa Śródmieście – Warszawa Ursus,

S10 – kursującą na odcinku Warszawa Wschodnia – Otwock i

S11 – kursującą uzupełniająco na odcinku Warszawa Zachodnia – Pruszków.

Linia S2 została podzielona na dwie linie:

S2 – kursującą między Lotniskiem Chopina a Dworcem Śródmieście (w tym 2 kursy skrócone tylko do odcinka Warszawa Śródmieście Warszawa Zachodnia) i

S20 – kursującą na odcinku Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna (W czasie dwóch pierwszych weekendów lipca – 6-7.07 i 13-14.07 – w związku z dodatkowymi pracami torowymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna, w czasie których zamknięty zostanie jeden tor, pociągi linii S20 będą kursować wyłącznie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Rembertów. Pozostały odcinek będzie obsługiwany przez pociągi Kolei Mazowieckich).

Linie S1 i S2 stanowią połączenia wahadłowe między Dworcem Zachodnim a Dworcem Śródmieście. Każda z tych linii kursuje osobnym torem (S1 po torze południowym, S2 po torze północnym) co ok. 30-40 minut.

Pociągi z Dworca Wschodniego odjeżdżają z peronu 6 (pociągi rozpoczynające bieg na stacji W-WA WSCHODNIA w kierunku stacji OTWOCK i DĘBLIN, w tym linia S10) oraz 7 (pociągi rozpoczynające bieg na stacji W-WA WSCHODNIA w kierunku stacji SULEJÓWEK MIŁOSNA, MIŃSK MAZOWIECKI, SIEDLCE, w tym linia S20).

A z Dworca Zachodniego z peronu 2 (pociągi wahadłowe - linie S1 i S2 do stacji W-WA ŚRÓDMIEŚCIE) oraz 3 (pociągi wahadłowe linii S2 do stacji W-WA LOTNISKO CHOPINA i pociągi wahadłowe linii S1 do stacji W-WA URSUS - uwaga, wyjątkowo pociąg może zostać podstawiony na peron 4 dlatego prosimy o uważne słuchanie komunikatów).

Zastępcza komunikacja tramwajowa

Pasażerowie pociągów mogą korzystać z regularnych linii tramwajowych, których trasy pokrywają się z linią średnicową, czyli: 7, 8, 9, 22 i 24.

Żeby maksymalnie wzmocnić komunikację tramwajową między Dworcem Wschodnim a pl. Zawiszy, uruchomione zostały także dwie nowe linie tramwajowe: 45 i 77.

Linia 77 kursuje na trasie: BANACHA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Kijowska – DWORZEC WSCHODNI. Tramwaje podjeżdżają na przystanki co 10 minut w godz. szczytu, co 15 minut poza szczytem i w soboty a co 20 minut w dni świąteczne.

za_skm4_320

Linia 45 dodatkowo wzmacnia komunikację w ciągu al. Jerozolimskich, ale tylko w dni powszednie w godzinach szczytu. Kursuje z częstotliwością co 10 minut na trasie: WIATRACZNA – Al. Jerozolimskie – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

za_skm5_320

Zawieszone za to zostało kursowanie linii 25.

Zastępcza komunikacja autobusowa

Pasażerowie, podobnie jak w przypadku tramwajów, mają do dyspozycji liczne regularne linie autobusowe, które kursują wzdłuż linii średnicowej: 117, 127, 128, 158, 175, 517 i 521.

Uruchomiona została nowa linia 313, która umożliwia pasażerom, w dni powszednie w godzinach szczytu, dojazd do centrum Warszawy z Dworca Wschodniego. Autobusy tej linii odjeżdżają z pętli od strony ul. Lubelskiej. Linia kursuje z częstotliwością co 10 minut na trasie: DW. WSCHODNI (Lubelska) – Skaryszewska – Targowa –  Kłopotowskiego – Jagiellońska – al. Solidarności – – Marszałkowska – pl. Konstytucji - Waryńskiego - METRO POLITECHNIKA.

za_skm3_320_01

Zmieniona została także trasa linii zastępczej ZS1. Jej nowa trasa prowadzi ulicami: PKP PRUSZKÓW – Sienkiewicza – Powstańców – al. Wojska Polskiego – Bohaterów Warszawy – Warszawska – Keniga – Wojciechowskiego – Traktorzystów – URSUS-RATUSZ. Dzięki temu pasażerowie z Pruszkowa i Piastowa mogą dojechać do pociągu SKM linii S1.

za_skm1_320_01

Honorowanie biletów

- Utrzymane zostają wszystkie zasady związane z honorowaniem biletów obowiązujące w czasie budowy przystanku Warszawa Ursus Niedźwiadek na linii Warszawa – Skierniewice.

- Ważne bilety ZTM i KM honorowane są w pociągach PKP IC (wyłącznie w wagonach klasy II) oraz Przewozów Regionalnych na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia. Pasażer może zająć wolne miejsce siedzące tylko do czasu zgłoszenia się podróżnego posiadającego bilet z miejscówką.

- Bilety ZTM są honorowane w pociągach KM kursujących między stacjami Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia p. Warszawę Centralną.

- W przypadku korzystania z przejazdów łączonych obejmujących skrócone linie SKM, bilet jednorazowy skasowany w jedym ze środków transportu zachowuje ważność w pozostałych środkach transportu, których trasa pokrywa się z przebiegiem linii (dotyczy to również pociągów KM, PKP IC oraz Przewozów Regionalnych na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia).

- Bilety KM są honorowane w wahadłowych pociągach SKM linii S1, S2 i S11 na całej trasie, a także w autobusach i tramwajach, których trasy pokrywają się z odcinkiem linii średnicowej Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia (ciąg ulic: Dw. Wschodni - Kijowska - Targowa - al. Zieleniecka - most Poniatowskiego - Aleje Jerozolimskie - Grójecka - Grzymały-Sokołowskiego / Niemcewicza / Aleje Jerozolimskie - Dw. Zachodni) oraz w autobusach linii 313 na całej trasie.

- W dniach 6-7.07 oraz 13-14.07, w związku z dodatkowymi pracami torowymi na odcinku Warszawa Rembertów – Warszawa Sulejówek Miłosna, bilety ZTM będą honorowane, na odcinku Warszawa – Sulejówek Miłosna, w pociągach KM obsługujących linię siedlecką.

Rozkłady jazdy linii SKM w czasie zamknięcia podmiejskiej linii średnicowej

opublikowano 18 czerwca 2013r.
ostatnia aktualizacja 31 lipca 2013r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Komunikacja miejska po godzinach

Komunikacja miejska po godzinach

Warszawski Transport Publiczny to wygodny sposób na dotarcie do pracy, szkoły, po zakupy, do urzędu, kina czy lekarza. Codziennie każdy pasażer może się o tym przekonać. Można jednak wyjść poza schemat i spojrzeć na komunikację miejską jako ciekawy obiekt badań naukowych czy arenę do bicia rekordów. Tak właśnie potraktowały transport publiczny osoby, o których piszemy w najnowszym numerze. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską