Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

aktualności

Z „Veturilo” po Warszawie

Z „Veturilo” po Warszawie

Taką nazwę będzie nosił system wypożyczalni rowerowych, który niebawem zostanie uruchomiony w stolicy. Zadecydowali o tym internauci. W sondzie przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu na stronie ZTM oddali na nią prawie jedną trzecią głosów.

Konkurs na nazwę dla systemu, nazwanego wstępnie Warszawskim Rowerem Publicznym przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym internauci zgłaszali swoje propozycje, a  jury wybierało najbardziej interesujące spośród nich. W kolejnym etapie można było głosować na jedną z sześciu propozycji.

W głosowaniu wzięło udział kilka tysięcy osób. Najwięcej, bo aż 32 proc. otrzymała nazwa Veturilo, która w jęz. esperanto oznacza m.in. pojazd, środek transportu. Na drugim miejscu uplasował się Wawabike (26 proc.)  a na trzecim Ziuuu (12 proc.). Kolejne miejsca zajęła Rowerynka (12 proc.), Bajker (11 proc.) i Wabik (6 proc.).

Autor zwycięskiej nazwy otrzyma nowoczesny miejski rower ufundowany przez operatora stołecznego systemu firmę Nextbike Sp. z o.o. Pierwszych 55 wypożyczalni Veturilo pojawi się w Warszawie jeszcze w sierpniu. Staną w centrum, na Bielanach i Ursynowie (wykaz lokalizacji przedstawiono na załączonych mapkach).

Wybrana została nazwa pochodząca z języka esperanto a właśnie w 2012 roku mija 125 lat od powstania tego niezwykłego Lingvo Internacia, którego twórcą był znany warszawski lekarz - Ludwik Zamenhof.

BielanyCentrumUrsynów

opublikowano 29 maja 2012r.
ostatnia aktualizacja 30 maja 2012r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Jaki był 2018 rok w komunikacji miejskiej?

Jaki był 2018 rok w komunikacji miejskiej?

Koniec roku nastraja do refleksji i skłania do podsumowań. Mijających 12 miesięcy przyniosło wiele wydarzeń ważnych dla stołecznej komunikacji: Warszawski Transport Publiczny zyskał nowe logo, na ulice wyjechały nowoczesne autobusy o napędzie hybrydowym i gazowym, a pasażerowie mogą taniej podróżować po aglomeracji dzięki Biletom Metropolitalnym i zmianom w Karcie Warszawiaka. Działo się dużo, dlatego postanowiliśmy przypomnieć Państwu, jak mijał komunikacyjnie rok 2018. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską