Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

aktualności

Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie budowy trasy tramwajowej W-W (Wola – Wilanów)

Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie budowy trasy tramwajowej W-W (Wola – Wilanów)

Spółka Tramwaje Warszawskie we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego, Zarządem Dróg Miejskich i Urzędami Dzielnic organizuje konsultacje społeczne w sprawie nowej trasy tramwajowej, która zapewni połączenie między Wolą, Ochotą, Mokotowem i Wilanowem.

Celem tego procesu jest zapewnienie szerokiego udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących kształtowania przestrzeni w związku z planowaną inwestycją. Proces przygotowania konsultacji był poprzedzony wielomiesięcznymi pracami obejmującymi:

 • analizy wielokryterialne;
 • inwentaryzację środowiskową;
 • prognozy oddziaływań na środowisko;
 • prognozy i badania ruchu.

mapa planowanej trasy

Kilka słów o inwestycji, czyli jak, gdzie i kiedy?

Trasa tramwajowa Wola – Wilanów to największa inwestycja tramwajowa w powojennej historii Warszawy. Łączna długość jej sześciu odcinków to blisko 20 kilometrów. Połączy ze sobą cztery dzielnice: Wolę, Ochotę, Mokotów i Wilanów, poprawiając ich wzajemne skomunikowanie, zwiększając dostępność komunikacyjną położonych w jej pobliżu terenów, a zarazem poprawiając (m.in. poprzez skrócenie czasu podróży) skomunikowanie z centrum miasta osiedli położonych na Dolnym Mokotowie i w Wilanowie. Przeprowadzenie trasy pod Dworcem Zachodnim, jako część wspólnego przedsięwzięcia wraz z PKP PLK (przebudowa dworca i układu torów kolejowych), umożliwi utworzenie w tym miejscu nowoczesnego multimodalnego węzła przesiadkowego. Zakładamy, że budowa trasy będzie się odbywała w latach 2019-21 (jedynie torowiska na ul. Ordona na Woli i na ul. Branickiego w Wilanowie prawdopodobnie powstaną później). Większa część trasy (odcinki od Dworca Zachodniego do ul. Grójeckiej oraz od stacji metra Pole Mokotowskie do Wilanowa, Stegien i Sielc) będzie realizowana z wykorzystaniem środków unijnych (perspektywa budżetowa 2014-20).

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Z dotychczas wykonanymi analizami i wariantami można się zapoznać na stronie internetowej: www.tramwajdowilanowa.pl. Pracownicy ZTM, TW i ZDM będą do dyspozycji mieszkańców w punktach konsultacyjnych:

 • 20 maja (sobota), Instytut Podstaw Informatyki PAN, ul. Jana Kazimierza 5;
 • 27 maja (sobota), Ośrodek Kultury Ochota „OKO”, ul. Grójecka 75;
 • 3 czerwca (sobota), Szkoła Podstawowa nr 339, ul. św. Bonifacego 10;
 • 4 czerwca (niedziela), Szkoła Główna Handlowa, al. Niepodległości 162;
 • 5 czerwca (poniedziałek), Szkoła Podstawowa nr 98, ul. Grottgera 22;
 • 10 czerwca (sobota), Urząd Dzielnicy Wilanów, ul. Klimczaka 2;
 • 12 czerwca (poniedziałek), Instytut Podstaw Informatyki PAN, ul. Jana Kazimierza 5.

W weekendy będziemy dostępni w godz. 11 – 19, zaś w dni powszednie w godz. 17 – 20.

Miejsca spotkań są dostępne dla osób o ograniczonej mobilności.

Ponadto opinie i uwagi można przesyłać drogą elektroniczną na adres: wilanow@tw.waw.pl

Jak informujemy?

Pragniemy dotrzeć z informacją o prowadzonych przez nas konsultacjach społecznych do jak najszerszego grona odbiorców. W związku z tym staramy się stosować różnorakie formy komunikacji z mieszkańcami i interesariuszami:

 • ulotki informacyjne dostarczane do skrzynek w zasięgu 400 m od planowanej trasy;
 • informacje wyświetlane na monitorach umieszczonych w tramwajach typu SWING i JAZZ;
 • plakaty w autobusach ZTM na liniach: 116, 131, 136, 167, 168, 172, 217, 323, 501, 519, 522, E-2.
 • informacja poprzez aplikację Warszawa 19 115;
 • informacje na wybranych tablicach SIP;
 • plakaty na przystankach komunikacji miejskiej.

Doceniając istotną rolę mediów, będziemy niezwykle wdzięczni za przekazanie za Państwa pośrednictwem informacji o prowadzonych przez nas konsultacjach społecznych. Pragniemy bowiem dotrzeć nie tylko do społeczności lokalnej, ale również do wszystkich mieszkańców Warszawy, ponieważ rozwój sieci tramwajowej służy poprawie jakości podróżowania po całej stolicy i aglomeracji.

O czym chcemy rozmawiać podczas konsultacji?

Otaczająca nas przestrzeń jest niezwykle istotna – budowa nowej trasy tramwajowej niesie ze sobą konieczność przekształcenia wielu istotnych ulic i znanych miejsc. Dlatego liczymy na wsparcie mieszkańców i podzielenie się z nami swoją wiedzą i opiniami. W szczególności pragniemy skupić się na następującej tematyce:

 • zagospodarowanie przestrzeni publicznych;
 • lokalizacja przystanków komunikacji miejskiej;
 • organizacja i inżynieria ruchu;
 • zieleń.

Zasadniczym celem jest wypracowanie najlepszych możliwych rozwiązań, uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych, jak i całej wspólnoty mieszkańców m.st. Warszawy.

Zobacz schemat

opublikowano 15 maja 2017r.
ostatnia aktualizacja 16 maja 2017r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Pakiet Komunikacyjny Hit Benefit!

Pakiet Komunikacyjny Hit Benefit!

Pracownik chętniej wykonuje swoje obowiązki kiedy czuje, że pracodawca o niego dba i stara się odpowiadać na jego potrzeby. Zarząd Transportu Miejskiego udostępnił możliwość zakupu benefitu, jakiego na rynku jeszcze nie było. Dzięki ofercie, przygotowanej przez agenta mobilności, przedsiębiorcy mogą dofinansować swoim pracownikom zakup biletu komunikacji miejskiej. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską